Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
8’ inci Karayolu Trafik Güvenliği Sempozyumu ve Sergisi 16-17-18 Kasım tarihlerinde Ankara Ticaret Odası Kongre Merkezi’nde (Congresium) Düzenlendi
 
Türkiye’nin en büyük trafik güvenliği etkinliği olan ve bu yıl 8’incisi düzenlenen Karayolu Trafik Güvenliği Sempozyumu ve Sergisinin açılışına, Başbakan Sayın Binali Yıldırım, İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Ahmet Arslan, Milli Eğitim Bakanı Sayın Dr. İsmet Yılmaz, İçişleri Bakan Yardımcısı Sayın Mehmet Ersoy, İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Sayın Muhterem İnce, Emniyet Genel Müdürü Sayın Selami Altınok, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin,  milletvekilleri, kamu kurumlarının üst düzey yöneticileri, üretici-uygulayıcı firmalar, basın mensupları ile çok sayıda davetli ve öğrenciler katılmıştır.
 
Başbakan Yıldırım, ATO Congresium'da düzenlenen “8. Karayolu Trafik Güvenliği Sempozyumu ve Sergisinin açılışında yaptığı konuşmada, trafik güvenliği ve trafik güvenliğinin geliştirilmesi, iyileştirilmesi konusunun önemine değinerek, program sonunda gezecekleri sergide yerli ve milli alın terinin ürünlerini hep birlikte göreceklerini ifade etmiştir.
Trafiğin ana unsurunun insan olduğunu vurgulayan Başbakan Yıldırım, trafiğin güvenli hale gelmesi için alınan her türlü tedbiri de insanın uygulayacağını söyledi. İnsanların bu konuda daha bilinçli hale gelmediğinde yapılacak en güzel yolların, en güzel arabaların bir anlam ifade etmeyeceğini belirten Başbakan Yıldırım; “Eğitime çok ama çok önem vereceğiz. Bu doğrultuda karayolu taşımacılık sektöründe yöneticilerin yanı sıra sürücülere verilen eğitim de bir program dâhilinde Ulaştırma Bakanlığımız tarafından yerine getirilmektedir. Artık belirli bir eğitim almadan taşımacılık sektörüne girmek ve sürücü olmak mümkün değildir.” diye sözlerine devam etti.
2006'dan beri ticari taşımacılık faaliyetlerinde yönetici ve sürücü olmak isteyenler için eğitim ve sınav şartının getirildiğini bildiren Başbakan Yıldırım, konuşmasında “Bugüne kadar 742 bin 600 kişinin bu eğitimlerden geçti, bu güne kadar 45 sınav yapıldı, ancak yapılan sınavlarda 716 bin kişiden 616 bin 800'ünün başarılı olmuştur ve mesleki yeterlilik belgesi almıştır, her eğitime giren de başarılı olamamıştır.” dedi.
“Hepimizin Fahri Görevi Var”
Denetim görevinin sadece polislerden ve jandarmalardan beklenmemesi gerektiğine vurgu yapan Başbakan Yıldırım, “Aslında hepimizin böyle bir fahri görevi var. Kıyakçılık olsun diye kırmızı ışıkta geçeni söylememek başka bir insanın hayatına mal olabilir. Onun için mutlaka ve mutlaka yoldaki bütün vatandaşlarımızın kurallara uymayanları gerekli mercilere bildirmesi lazım. Bu bir vatandaşlık görevi. Onun da ötesinde insanların hayatını kurtarmak bir insanlık görevi. Bunu lütfen herkes yapsın.” şeklinde konuştu.
İçişleri Bakanı Soylu sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, bu yıl 8’incisi düzenlenen Karayolu Trafik Güvenliği Sempozyumu ve Sergisinin İçişleri, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme, Milli Eğitim ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlıkları ve ilgili diğer kurum ile kuruluşların koordinasyonunda gerçekleştirildiğini söyleyerek etkinlikle trafik meselesi konusunda toplumsal farkındalık yaratılması ve paydaşlarla görüş alışverişinde bulunulmasının amaçlandığına değindi.
İçişleri Bakanı Soylu, karayolları güvenliği noktasında bir dizi yeni tedbiri içeren “Trafik Güvenliği Uygulama Politika Belgesini” ortaya koyduklarını, yaptıkları çalışmaların amaçlarının kazaları en aza indirmek olduğunu aktardı.
İçişleri Bakanı Soylu, “Artık bir çocuğumuzun bir daha arabada bırakılıp da hepimizin üzüldüğü bir durumla karşı karşıya kalmayacağız. Bir taraftan kural getireceğiz, bir taraftan özel sektöre güveneceğiz, bir taraftan insanımızı eğiteceğiz, bir taraftan da Türkiye'yi hep birlikte daha güvenilir, her türlü kuralın uygulandığı bir ülke haline getireceğiz.” dedi.
Emniyet Genel Müdürü Altınok ise yaptığı konuşmada, “Karayolu trafik güvenliğinin sadece polisiye tedbirlerle ve denetim odaklı bir mücadele stratejisi ile sağlanabilmesi mümkün değildir. Bunun yanında sağlıklı bir ulaşım alt yapısı ile birlikte yol kullanıcılarının eğitimleri ve kaza sonrası uygulanması gereken ilk yardım hizmetlerine ilişkin faaliyetler de trafik güvenliğinin sağlanması bakımından önemlidir.” diyerek karayolu trafik güvenliğinin birbirini tamamlayan pek çok faktörün senkronize bir şekilde çalışması ile sağlanabileceğini vurguladı.
Program sonunda Başbakan Yıldırım, Anaokulu öğrencileriyle bir araya gelerek trafik ve yol güvenliğine ilişkin mesajlar okudu.
Hatıra fotoğrafının çekilmesinin ardından Başbakan Yıldırım tarafından serginin açılışı yapıldı.
Sempozyum süresince farklı konularda düzenlenecek panellerin yanında;
•  Çocuklara yönelik Trafik konulu Tiyatro Gösterisi, Uygulamalı Trafik Eğitim Parkuru ve Trafik Dedektifleri Eğitimi,
•  Emniyet kemeri simülasyon aracı ve alkol gözlüğü ile denge testi gibi uygulamalı faaliyetler,
•  Yeni teknolojiler, akıllı ulaşım ve siber güvenlik konularında bilgi paylaşımında bulunulacağı stantlar ziyaretçilerimize üç gün süre ile açık olacak.
          8. Karayolu Trafik Güvenliği Sempozyum ve Sergisine tüm halkımız davetlidir.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.​
 
 
 • Polis Radyosu
 • Kurumsal E-Posta
 • Polsan
 • PEKAY
 • UPEM
 • TUBİM
 • Suç Önleme Sempozyumu
 • UTSAS Sempozyumu
 • İçişleri Bakanlığı
 • BİMER
 • KGYS