Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu ve Emniyet Genel Müdürümüz Sayın Celal Uzunkaya’nın Katılımlarıyla Dünya Trafik Mağdurları Anma Günü Programı Düzenlendi
 
İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu ve Emniyet Genel Müdürümüz Sayın Celal Uzunkaya’nın Katılımlarıyla Dünya Trafik Mağdurları Anma Günü Programı Düzenlendi
 
 
Ülkemizde trafik kazalarının önlenmesi için büyük bir savunuculuk günü olması ve ülke genelinde kamuoyunda farkındalık oluşturması amacıyla İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu ve Emniyet Genel Müdürümüz Sayın Celal Uzunkaya’nın katılımlarıyla Dünya Trafik Mağdurları Anma Günü Programı gerçekleştirildi.
 
Üsküdar Belediyesi Nikah Sarayı'nda düzenlenen etkinliğe Dünya Sağlık Örgütü Türkiye Temsilcisi Sayın Pavel Ursu, İstanbul Valisi Sayın Ali Yerlikaya, İstanbul Emniyet Müdürümüz Sayın Mustafa Çalışkan, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Cevdet Erdöl, sanatçı Orhan Gencebay, spor yorumcusu Rıdvan Dilmen, trafik mağdurları ve çok sayıda davetli katıldı.
 
İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu yaptığı konuşmada bu yılın ilk on ayında ölümlü trafik kazalarının % 5,5 düştüğünü belirterek, "Türkiye'nin bir takım kronik meselelerini rutin bir davranışla çözemeyiz. Eğer bir bakan bayramın birinci ikinci üçüncü dördüncü gününü bu meselelerin çözümüne adamıyorsa, bu iş çözülmez. Birinci günü terörle mücadele eden arkadaşların yanında olacağız, diğer günler bazen bir helikopterde, bazen bir trafik polisi aracında olacağız. Eğer uyarmazsak nasıl olsa yılda 7 bin 500 kişi ölüyor anlayışı içinde olursak, bize emanet edilen bir şeye doğru davranmamış oluruz" dedi.
 
Otoyolda kazaların önlenmesine yönelik yapılan çalışmaları anlatan İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu, 81 ilde bin 892 kaza noktası tespit edildiğini ve buralarda alınan tedbirler sayesinde can kayıplarının %55 azaldığını belirtti.
 
Emniyet Genel Müdürümüz Sayın Celal Uzunkaya yaptığı konuşmada bugüne kadar dünyada ve ülkemizde trafik kazalarında hayatlarını kaybeden trafik şehitleri diyebileceğimiz kişilere Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır, yaralılara ve mağdur olanlara da sağlık sıhhat diledi.
 
Trafik Kazaları hakkında ülkemiz istatistiklerini paylaşan Emniyet Genel Müdürümüz Sayın Celal Uzunkaya 2017 verileri itibariyle 7500 civarında insanımız hayatını kaybetmiş, 303.000 vatandaşımız yaralanmış ve sakat kalmıştır. Trafik kazaları sonucu fiziksel engelliler ordusuna kendi ellerimizle yeni engelliler katıyoruz. Ayrıca, maddi kayıp olarak 40 milyar ile 50 milyar civarında ki milli servet kaybının, ülkemizin gayrisafi milli hasılasına %1,5 – 2’ye yakın oranına tekabül ettiği ve yıllık yatırım bütçesinin %40’ına karşılık geldiğini ve konunun ne denli maliyetli bir sorun olduğunu daha açık olarak görmekteyiz dedi.
 
Emniyet Genel Müdürümüz Sayın Celal Uzunkaya Bu Yolda Hep Birlikteyiz projesinde takriben 250.000 polisimiz 22.000 trafik polisimiz ayrıca 20.000’i geçen trafik müfettişimiz ve 100.000 civarında jandarma personelimizle 400.000 kolluk kuvvetimizin bizatihi trafiğin içerisinde denetleyici olarak bulunmasının da son derece farkındalık oluşturduğunu ve uygulanan denetimlere katkı sağladığını belirtti.
 
Program sonrasında Dünya Trafik Mağdurları Anma Günü münasebetiyle İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi tarafından düzenlenen Trafikte Kaybettiğimiz Değerler Fotoğraf Sergisi gezildi.
 
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 
 
  • Polis Radyosu
  • Kurumsal E-Posta
  • Polsan
  • PEKAY
  • TUBİM
  • İçişleri Bakanlığı
  • KGYS