Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun katılımıyla “Trafik Birim Amirleri Bilgi Paylaşımı ve Değerlendirme Toplantısı” düzenlendi
 
Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı tarafından düzenlenen toplantıya İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu, İçişleri Bakan Yardımcısı Sayın Muhterem İnce, Emniyet Genel Müdürümüz Sayın Celal Uzunkaya, Jandarma Genel Komutanı Sayın Orgeneral Arif Çetin ve 81 ilimizin trafik hizmetlerinden sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcıları ile Şehir İçi ve Bölge Trafik Müdürleri katıldı.
2018 yılında 2017 yılına göre trafik denetimlerini %14,2 artırdıklarına değinen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Özellikle toplu can kayıplarının yaşandığı otobüslere yönelik denetimlerimizi bir önceki yıla göre 2017'de %63, 2018'de ise %11 arttırdık. Hatta zaman zaman Osmanlı'daki gibi 'tebdili kıyafet' yaptık, otobüslere yolcu gibi binip denetimler gerçekleştirdik. Bu şekilde 26 bin 500 aracı denetledik. Okul servis araçları denetimlerimizi de 2017 yılına göre 2018 yılında %60,5 arttırdık. Yetmedi, fahri trafik müfettişlerimizden de destek aldık. 2017 yılına göre fahri trafik müfettişleri sayımızda yaklaşık %20'lik bir artış sağladık ve bu arkadaşlarımızın düzenlediği 230 bin kural ihlali tespit tutanağını cezaya, sonuca dönüştürdük.” dedi.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 2011 ve 2018 yılları arasında 100 bin araç başına trafikte can kaybının %23,8'den %14,8'e düştüğünü dile getirerek, “Bu senedeki hedefimiz, inşallah %13,2'ye düşüreceğiz.” dedi.
Eğitim meselesinde de ciddi atılımlarının olduğuna dikkati çeken İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Milli Eğitim Bakanlığı ile koordinasyon sağlayarak okullarda toplam 417 bin 671 öğretmenle 172 bin 729 okul servis şoförü ve rehber personele eğitim verdik. Çünkü yarının trafik kullanıcılarını da bugünden doğru alışkanlıklarla donatmak zorundayız. 4,5 milyon öğrenciye eğitim verildi. Bu yıl önemli bir kampanya ortaya koyup, 2 milyon öğrencimize eğitim vermek durumundayız. Hedefimiz 2 milyon.” diye konuştu.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Karayolları Trafik Kanununun 74'üncü maddesinde yapılan bir düzenlemeyle, araç sürücülerinin bir görevli veya trafik işareti bulunmayan yerlerde, kavşak giriş çıkışlarında, yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak ve buradan geçmek üzere olan yaya varsa onlara ilk geçiş hakkını vermek zorunda olduğunu da belirterek “Her şeyden önce bu kurala aykırı davranış içinde bulunan sürücülere 488 lira para cezası uygulanacaktır.” ifadelerini kullandı.
Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya toplantıda yaptığı konuşmada son iki yılın ölüm ve yaralanma verilerine değinerek 2017 yılında toplam 7.427 vatandaşımızın hayatını kaybettiğini, 304.000 vatandaşımızın yaralandığını, 2018 yılında ise hastane ve tedavi sürecindeki ölüm rakamlarının yıl sonu itibariyle henüz netleşmediğinden ölüm sayısının bir önceki yıla göre 500 civarında azalmayla yaklaşık 7.000 olacağının değerlendirildiğinin, yaralı sayısının ise 310.109 olduğunun bilgisini verdi.
Bugün ülkemizde 23 Milyon civarında tescilli araç ve 30 milyon civarında sürücünün bulunduğunu, araç sayısının bir önceki yıla göre %3,  sürücü sayısının da %4 arttığını, trafiğin tanzim ve denetlenmesinde 24.270 trafik personelinin görevli olduğunu, 1.554’ ü motosiklet olmak üzere 6.167 trafik aracıyla 24 saat esasına göre her gün 3.600 polis trafik ekibinin sahada bulunduğuna vurgu yapan Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, 20.500 civarında Fahri Trafik Müfettişinin de gönüllü olarak trafiğin denetiminde önemli rol oynadığını ve bu müfettişlerimiz tarafından 2018 yılında 230.614 trafik suçu tespit tutanağı düzenlendiğini belirtti.
Denetimlerin önemine vurgu yapan Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, “Her yıl 500.000 civarında okul servis aracı denetimi ile yine her yıl merkezden görevlendirilen uzman personel tarafından yapılan binlerce yolcu otobüsü denetiminin ve son beş yılda 4,5 milyon civarında çocuğa çocuk trafik dedektifi eğitimi verilmesinin, 2018 yılında Türkiye genelinde yaygın bir şekilde ortaya koyulan “hatalı sürücüye kırmızı düdük” kampanyası ile “bu yolda hep birlikteyiz” projesi ve “yaya öncelikli trafik” sloganlı yaygın eğitim ve bilinçlendirme faaliyetlerimizin payı olduğu kadar, özellikle Sayın Cumhurbaşkanımızın her konuda olduğu gibi trafik konusunda da ortaya koymuş olduğu kararlı iradesinin ve Sayın İçişleri Bakanımızın da bu mücadeledeki öncü rolünün payı unutulmamalıdır.” dedi.
Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya “Trafik filomuza 300 civarında yeni motosiklet eklenmiş, trafik personeli sayısı %10’luk bir artışla 24.000’e ulaşmıştır.” dedi.
Hayat kurtarmanın önemini vurgulayan Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya “Esas itibariyle herkesin başta trafik, uyuşturucu ve diğer tüm toplumsal sorunlara karşı gönüllü birer müfettiş gibi topyekûn karşı duruşu ve bilinçli mücadelesi sonucunda bu sorunların azalarak bir gün ortadan kalkacağına inanıyor, trafikte her gün akan kanların ve kanlı gözyaşlarının dindiği ve bu kazaların kolaycı kadercilik anlayışından çıktığı bir Türkiye hayaliyle herkesi sorumluluğa davet ediyor, bugüne kadar trafik hizmetleri esnasında görevlerinin başında şehit olan tüm trafik personeline ve trafik kazalarında hayatlarını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum.” dedi.
Trafikte farkındalığı ve algılanma duygusunu arttırmaya yönelik olarak tasarlanan Trafik Polislerimizin yeni üniformalarının tanıtılmasının ve toplu fotoğraf çekiminin ardından program sona erdi.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.​
 
 
  • Polis Radyosu
  • Kurumsal E-Posta
  • Polsan
  • PEKAY
  • TUBİM
  • İçişleri Bakanlığı
  • KGYS