Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
Trafikte Çocuk Güvenliği Semineri Düzenlendi
 
09.05.2018  

 
Emniyet Genel Müdürlüğünce Trafik Güvenliği Haftası etkinlikleri kapsamında “Trafikte Çocuk Güvenliği Semineri” gerçekleştirildi
 
 
Emniyet Genel Müdürlüğünce Karayolları Trafik Güvenliği Haftası etkinlikleri kapsamında karayolu trafiğinde her zaman savunmasız yol kullanıcıları olarak yer alan çocuklarımızın daha güvenli bir trafik ortamında hayatlarını sürdürebilmeleri adına “Trafikte Çocuk Güvenliği Semineri” düzenlendi.
 
Programa İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Muhterem İnce, Kamu Güvenliği Müsteşarı Prof. Dr. Lütfihak Alpkan, Emniyet Genel Müdürü Vekili Erhan Gülveren, Jandarma Genel Komutanı Org. Arif Çetin, İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcıları, Türkiye Şoförler Odası Federasyonu Başkanı Fevzi Apaydın, ilgili Daire Başkanları, kurum ve kuruluşların temsilcileri, öğretmenler ile öğrenciler katılım sağladı.
 
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu burada yaptığı konuşmada çocuklarımıza trafik eğitimini erken yaşlarda vermenin, hem bugün için çocuklarımızın karıştığı kaza oranını düşürdüğünü hem de gelecekteki kazaları önlediğini ifade ederek “Trafik eğitimindeki amacımız, yasal koşulların belirlediği trafik kurallarını, kişilerin doğal davranışları haline dönüştürmektir.” dedi.
 
Bakan Soylu konuşmasının devamında trafiği yönetirken izleme, temas ve görünürlüğü artırma, uzmanlaşma ve trafikteki insan davranışlarını değiştirmek stratejilerini izlediklerini belirterek teknolojik altyapı, kamera ve plaka tanıma sistemleriyle trafiği doğru ve eksiksiz şekilde izleyebildikleri bir yapıyı oluşturduklarını dile getirdi.
 
Trafikte hayatların sönmediği güzel günlere hep birlikte ulaşma temennisinde bulunan Soylu, “Sevgili çocuklar, sizlerden bir ricam var. Hani bazen birşey istediğinizde naz yapıyorsunuz, ısrar ediyorsunuz ya işte onu trafik kuralları için de ne olursunuz yapın. Babanızdan emniyet kemerini takmasını lütfen isteyin, hızlı gitmemesini ne olursunuz naz edin, rica edin ve ondan isteyin. Araba kullanırken cep telefonu kullanmamasını ona lütfen söyleyin. Sizler büyüdüğünüzde asla böyle şeyler yapmayın. Sizler bizim her şeyimizsiniz. Hem amacımız, hem gücümüz hem de geleceğimizsiniz.” ifadelerini kullandı.
 
Emniyet Genel Müdür Vekili Erhan Gülveren ise vatandaşların trafik güvenliğine ilişkin duyarlılıklarının artırılması amacıyla Trafik Haftasının çeşitli etkinliklerle kutlandığını söyledi. Bu yıl Trafik Haftasının temasının, çocukların trafik konusunda eğitilmesi olarak belirlendiğine işaret eden Gülveren, yapılan yatırımlar sayesinde trafik güvenliği konusunda çok ciddi kazanımlar elde edildiğini belirtti.
 
Gülveren, yol kullanıcılarının trafik kurallarına uymaları halinde kazaların ve dolayısıyla ölümlerin azalacağını vurguladı.
 
Programda Prof. Dr. Üstün Dökmen tarafından trafikte çocuk konulu eğitim verilerek, Fahri Çağdal Anaokulu öğrencileri tarafından gösteri düzenlendi.
 
 
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
 
 
  • Polis Radyosu
  • Kurumsal E-Posta
  • Polsan
  • PEKAY
  • UPEM
  • TUBİM
  • Suç Önleme Sempozyumu
  • İçişleri Bakanlığı
  • KGYS